Претседателот Црвенковски во посета на Хрватска

Скопје, 5 ноември (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, на утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Република Хрватска.

За време на престојот, претседателот Црвенковски, како што соопшти неговиот кабинет, покрај со својот домаќин хрватскиот претседател Стјепан Месиќ, ќе се сртене и со  премиерот Иво Санадер, со потпретседателот на Саборот Владимир Шекс, како и со градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ.

Предвидени се средби и со претседателот на Социјалдемократската партија Зоран Милановиќ, со претседателот на Хрватската стопанска комора Надан Видошевиќ, со директорот на Агенцијата за промоција на извозот на инвестиции Слободан Мицхем и со претседателот на Хрватската задруга на работодавачи Дамир Куштрак. 

Претседателот Црвенковски ќе ја посети и Риека, каде што ќе разговара со заменик жупанот на Приморско–горанската жупанија Нада Турина Ѓуриќ и со градоначалникот Војко Оберснел. На Филозофскиот факултет при Универзитетот во Риека официјално ќе го означи почнувањето со работа на Лекторатот за македонски јазик.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...