„Пеперутки“ - избор од творештвото за деца од Иван Ивановски

Скопје, 23 декември (МИА) - „Македонска реч“ од Скопје неодамна ја објави книгата „Пеперутки“, избор од творештвото за деца на македонскиот писател и театролог Иван Ивановски. Изборот ги опфаќа  неговите книги за деца „Врти се врти вретенце“ (поезија), „Мамините раце се златни“ (поезија), „Ах ти мило детенце“ (поезија, повеќе изданија – десетина години лектира за прво одделение), „Штурчевото дуќанче за музикалии“ (раскази), „Спроти Нова година“ (пиеса во стихови).

Во книгата се објавени и хумористични песни и препеви според мотиви од народната поезија од разни земји. Книгата е илустрирана со цртежи на Ленче Тосева. Литературата за деца на Иван Ивановски (1930, Дебар) е застапена во повеќе антологии и е преведена на неколку јазици. Ивановски има објавено повеќе од 50 книги од областа на театарот. Член е на Друштвото на писателите на Македонија од 1965 година. Добитник е на повеќе награди и признанија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...