Нова книга од академик Катица Ќулавкова објави „Макавеј“

Скопје, 28 април (МИА) - Книгоиздателството „Макавеј“ од Скопје ја објави книгата „Задоволство во толкувањето“ од академик Катица Ќулавкова, збирка со херменевтички, есеистички и научно-критички студии.  Авторката проникнува во појавите и процесите во македонската книжевност и во другите уметности и презентира обемен корпус од текстови кои имаат значајно влијание во затврднувањето на современите креативни вредности.

 
- Ќулавкова на посебен начин се докоснува до карактеристиките на опусот на Ацо Шопов, Матеја Матевски, Димитар Митрев, Милан Ѓурчинов, Георги Старделов, Гане Тодоровски, Божин Павловски, Луан Старова и на серија други претставници на современата македонска книжевна фаланга. Се осврнува и на уметничкиот космогониум кај сликарот Илија Пенушлиски, скулпторот Томе Серафимовски, како кон семиотичките и структуралните карактеристики на танцовата уметност и уметноста на карикатурата, соопшти издавачот „Макавеј“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...