Започна поставувањето на Александар Македонски

Утрово скопјани доживеаја изненадување откако речиси половина од плоштадот на главниот град беше заграден поради проектот „Скопје 2014“.

Сепак, тоа што го предизвика најголемото внимание е токму она што се наоѓа зад оградaтa, односно деловите од монументалната скулптура на Александар Македонски. Судејќи по првичните фотографии, на плоштадот е пристигнат само дел од скулптурата која што дополнително треба да се склопува.

Автор на идејното решение за споменикот е скулпторката Валентина Стеваноска, која ги потпишува и проектите Порта на културата на плоштадот Пела и споменикот на Филип Втори, дел од проектот „Скопје 2014“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.