Белата куќа ги обвинува Москва и Дамаск дека се обидуваат да го„збунат светот“

Вашингтон, 12 април 2017 (МИА) - Белата куќа во Вашингтон оцени дека Москва и Дамаск се обидуваат да ја збунат меѓународната јавност за нападот од 4 април околу тоа кој е одговорен за употребата на хемиско оружје против вооружените бунтовници, во кои настадаа и цивили.
Според Си-Ен-Ен, неименуван висок функционер на администрацијата на претседателот Доналд Трамп рекол дека Русија е виновна за нападот.
Овој извор открива дека админстрацијата на САД ја обвинува Москва за „помагање на сирискиот режим“ во настојувањето да се прикрие хемиското оружје, за кое се тврди дека „очигледно се уште го имаат на располагање“.
- Сосема е јасно дека Русите сега се обидуваат да го прикријат она што се случи и да му дадат сосема друга димензија, рекол овој извор за Си-Ен-Ен.
Директното посочување на Москва како виновник и соучесник во нападот со хемиско оружје , што го изврши сириската армија , доаѓа во време додека државниот секретар Рекс Тилерсон е во Москва, во како што се вели, исклучително важна мисија, во рускиот главен град за ситуацијата во Сирија и за идните односи со Русија.
Функционери на администрацијата на Трамп тврдат дека се располага со сознанија за тоа дека „Русите биле во малата база, непосредно пред да биде извршен нападот, но дека ништо не сториле тој да биде спречен“.
Си-Ен-Ен открива дека сириски авион Су-22 полетал од базата и по 20 минути лет го исфрлил гасот сарин врз реонот на Идлиб.
Американците тврдат дека хемиската супстанца која е употребена во нападот, била откриена по земањето примероци од жртвите на контаминацијата.
Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер сепак, изјави дека разузнавачките агенции не се едногласни околу тоа дали Русија била вклучена во нападот.
Изјавите на функционери на Белата куќа доаѓаат веднаш по соопштението на рускиот претседател Владимир Путин за тоа дека Москва има сознанија оти претстои напад на САД врз делови од Дамаск, како и дека ќе има уште вакви „лажни напади си хемиско оружје“ за да се набеди и дисквалификува претседателот Башар ал Асад.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...