Неколку жртви во насилните протести во Кенија по оспорените претседателски избори

Најроби, 9 август 2017 (МИА) - Во кениската престолнина Најроби и низ другите градови избија насилни протести откако опозицискиот лидер Раила Одинга изјави дека на претседателските избори имало хакерски упад со кој биле променети конечните резултати од изборите, пренесоа американските медиуми.
Веднаш по изјавата на Одинга гневни демонстранти од сиромашните квартови на Најроби и бастионот на опозицијата, градот Кисуму, во југозападна Кенија, запалија гуми, кренаа барикади на улиците и влегова во отворени судири со полицијата, изјавија очевидци, пренесува БТА.
Во Најроби беа убиени две лица, откако протестите ги искристиле за крадење, изјави началникот на полицијата во градот, Џафет Кооме.
Во другата опозициска крепост, округот Кииси, полицијата убила еден човек, откако пикала врз демонстрантите, изјави Ленард Катана, командант на регионалната полиција.
Одинга обвинувањата ги упати откако беа објавени изборните резултати од повеќето гласачки места, според кои, претседателот Ухуру Кенијата има голема предност пред опозицискиот лидер. Одинга на Твитер ги објави резултатите од сопственото пребројување на гласовите. Според нив, тој е победник на изборите со освоени 8,1 милиони гласови наспроти 7,2 милиони за Кенијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...