Откриен е идентитетот на лицата кои се одговорни за лажните дојави за бомби во Русија

Директорот на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) Александар Бортников, наведе денеска, дека на руските власти им е познат идентитетот на четворицата државјани на Русија, кои се одговорни за лажните закани за бомби.Анонимните телефонски повици, што беа направени во текот на изминатиот месец, предизвикаа голем метеж во трговските центри, железничките станици, како и јавните згради насекаде во Русија, поради што голем број лица во неколку наврати беа евакуирани.

Бортников посочи, дека станува збор за четворица руски државјани кои живеат во странство, додавајќи дека тие имале „соучесници“ во Русија.
Тој истакна дека, Москва соработува со со странските безбедносни органи со цел да ги лоцира осомничените.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...