Турција го зголемува буџетот за одбрана за 40 отсто

Турската Влада ќе го зголеми буџетот за одбрана за 2018 година за 40 отсто на 40,4 милијарди турски лири (11,17 милијарди долари), објави турскиот весник „Хуриет“, повикувајќи се на фискалните планови на Владата.Членови на турската Влада минатата недела најавија дека претстојат зголемувања на даноците за да се финансираат нови проекти во областа на безбедноста и одбраната.

Турската армија веќе е ангажирана во Сирија, каде контролира територии во северниот дел на земјата, а од Анкара доаѓаат најави дека размислува и за дополнителни операции во одредени сириски региони, првенствено населени со Курди. Освен тоа, постојат и планови за засилување на операциите против бунтовничката Курдска работничка партија (ПКК).

Турција исто така има намера да ги модернизира воените капацитети, вклучувајќи и развој на оружје од домашно производство.
Неодамна Анкара склучи договор со Русија за купување ракетен систем С-400.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...