ИОМ: Околу 100.000 луѓе чекаат да побегнат од Мјанмар

Дури 100.000 муслимански Рохинџи се собраа во близина на границата со Мјанмар за да се приклучат на 515.000 бегалци кои веќе избегаа во Бангладеш, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во Женева.

- Околу 2.000 нови пристигнувања дневно се регистрирани во приморскиот град на Бангладеш, Кокс Базар, истакна портпарол на ИОМ, Џоел Милман.
Тој додаде дека илјадници потенцијални нови бегалци чекаат да ја преминат границата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...