САД ги укинаа санкциите кон Судан воведени пред 20 години

Вашингтон, 7 октомври 2017 (МИА) - САД ги укинаа економските санкции кои се воведени против Судан пред 20 години, благодарејќи на напредокот кој таа земја го оствари во борбата за човекови права и против тероризмот.
Со ваквиот потег американскиот претседател Доналд Трамп го укина трговското ембарго на САД и другите санкции кои ефикасно го оддалечија Судан од големиот дел на светскиот финансиски систем.
Сепак, според високи американски претставници, Судан ќе остане на американската листа на држави кои го финансираат тероризмот, заедно со Иран и Сирија, што подразбира забрана за продажба на оружје и ограничување на американската помош.
Суданските официјални претставници, кои зборуваа под услови на анонимност, исто така, и понатаму се под одредени санкции поради кршење на човековите права за време на конфликтот во Дарфур.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...