Имам добар однос со Тилерсон, но не и ист став за Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има добар однос со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, но оти немаат ист став за Северна Кореја.

Трамп на новинарите во Овалниот кабинет им изјави дека тој и Тилерсон „всушност имаат многу добар однос“, но оти имаат „малку поинаков став за Северна Кореја“.

- Се слушам, но на крајот мојот став е важен, посочи Трамп.

„Ен-Би-Си њуз“ претходно објави дека на седница со националниот тим за безбедност и претставниците од кабинетот на претседателот во Пентагон, Тилерсон отворено ги критикувал Трамп и го нарекол „дебил“.

Трамп потоа изјави дека има целосна доверба во Тилерсон и оти телевизиската мрежа „Ен-Би-Си њуз“ ја измислила веста дека државниот секретар го нарекол „дебил“.

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...