Захарова: Одлуката на САД да се повлечат од Унеско е за жалење

Одлуката на американското раководство да се повлечат од Унеско, ја влошува ситуацијата за таа организација и е за жалење, нагласи во соопштение портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

– Таа одлука на раководството на САД е за жалење. Земјата која учествувала од почетокот на Унеско, заминува во тежок момент за организацијата и со тој потег ја влошува ситуацијата, се вели во соопштение објавено на сајтот на руското МНР.

САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт.
- Не беше лесно да се донесе одлуката. Таа ја рефлектираше  загриженоста на САД поради се поголемите неподмирени обврски во Унеско, потребата за реформирање на таа организација од темел и постојаната пристрасност во Унеско насочена против Израел, наведено е во соопштението од Стејт департментот.Во соопштението се додава дека САД ќе настојуваат и натаму „да бидат ангажирани како земја не-членка со статус на набљудувач, со цел да придонесат со американските ставови, перспективи и експертиза“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си била некоја жена и отишла на гинеколог и му вика да ја напраи девица до вечер зошо мажот не знаел дека не е невина. Ја легнува овој на стол и работи.
Утредента доага оваа и му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...