САД ќе помагаат во расчистувањето на сирискиот град Рака

САД ќе преземат водечка улога во расчистувањето на урнатините и во обновата на водоснабдувањето и електричната енергија во Рака по протерувњето на „Исламска држава“ од градот, соопшти Стејт департментот.

- Ќе помогнеме за обнова на основните услуги во градот, изјави Хедер Науарт, портпаролка на Стејт департментот, но нагласи дека она за што се интересираат повеќето држави во светот е управувaњето со Сирија.

- САД и наштите сојузници се подготвени за следните чекори и ќе продолжат да работат со партнерите да обезбедат хуманитарна помош и да ги поддржат стабилизациските напори во Рака и други ослободени градови, додаде таа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...