Абе и Путин се согласија за строга примена на санкциите против Северна Кореја

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе и рускиот претседател Владимир Путин се договорија за строго спроведување на санкциите на ОН против Северна Кореја.- Во однос на Северна Кореја се согласивме строго да ги применуваме санкциите на ОН и да продолжиме со тесна соработка, изјави Абе по средбата со Путин, на маргините на форумот на организацијата Азиско- пацифичка соработка во Данaнг, Виетнам.
Според зборовите на јапонскиот премиер, двајцата разговарале за билатералните економски проекти на спорните Курилските Острови.

По состанокот, Путин рече дека е „многу задоволен" со „стабилниот развој" на односите меѓу двете земји, поддржан со активен политички дијалог и напредок во економската соработка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...