Северна Кореја забрани забави со музика и алкохол

Северна Кореја создаде систем во кој државните медуми секојдневно информираат за економските проблеми со кој се соочуваат луѓето во земјата и во чии рамки на севернокорејските граѓани им е забрането организирање забави со музика и конзумирање алкохол, се наведува во извештај на Јужнокорејската разузнавачка служба (НИС).


 
Во документот доставен до Парламентот во Сеул се посочува дека севернокорејската Влада се обидува да ги спречи стравувањата меѓу нејзините граѓани по санкциите на ОН, воведени по ракетните и нуклеарните тестови, што дополнително ја влошија економската ситуација во земјата.
Од друга страна, кинескиот амбасадор во Велика Британија, Лиу Шијаоминг оцени дека санкциите „треба да бидат алатка, а не цел“.

- Санкциите кон Северна Кореја не треба да се применуваат само за да постојат санкции, изјави Лиу, додавајќи дека од 2016 година Кина постојано ги поддржува мерките на ОН кон Пјонгјанг.
Американскиот претседател Доналд Трамп неодамна за време на неговата азиска турнеја ги повика Кина и Русија целосно да ги прекинат комерцијалните врски со Северна Кореја.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...