Путин ги повика земјите да го уништат хемиското оружје

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги повика сите земји да го следат примерот на Русија и да ги уништат своите залихи на хемиско оружје.     

 
- Ги повикуваме земјите кои имаат хемиско оружје да го следат нашиот пример и направат напори наскоро да ги отстранат своите преостанати залихи, а земјите кои се надвор од меѓународната и правна рамка на конвенцијата веднаш да им се придружат, рече Путин.

Рускиот претседател ги поздрави делегатите на 22. заседание на Конференцијата на држави учеснички на Организацијата за забрана на хемиско оружје, преку соопштение објавено денеска на страницата на Кремљ.

Путин рече дека последната серија на руското хемиско оружје е уништена на 27 септември, нарекувајќи го тоа „важен чекор кон поодговорен и постабилен свет“.
    
- Сигурен сум дека со покажување силна политичка волја ќе ја постигнеме нашата заедничка цел за создавање свет без хемиско оружје, истакна Путин.
Инаку, 22. заседание на  Конференцијата на држави учеснички на Организацијата за забрана на хемиско оружје почна денеска во Хаг и ќе трае до 1 декември.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...