Спречен терористички напад во Австралија

Дваесетгодишен маж беше уапсен во околината на Мелбурн под сомнение дека планирал терористички напад во новогодишната ноќ.– Уапсен е маж осомничен дека е вмешан во подготовка и планирање терористички напад во новогодишната ноќ во Мелбурн, соопшти полицијата.

Во 2014 година австралиските власти го зголемија нивото на закана од тероризам. Оттогаш се осуетени 13 напади меѓу кои и еден подготвуван од ИД во центарот на Мелбурн на Божик лани. Ако биде прогласен за виновен, осомничениот се соочува со доживотна казна затвор. Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...