Хаваи ги тестираат сирените за нуклеарен напад

Првпат по завршувањето на Студената војна, Хаваи ќе ги тестираат сирените чија цел е да ги предупредат граѓаните на напад со нуклеарни ракети, соопшти хавајската Агенција за итни интервенции.Тестирањето на сирените ќе се спроведе во рамки на месечното тестирање на системот за предупредување, јави Си-Ен-Ен.

Првиот работен ден од секој месец, сигналот на предупредување ќе се чуе од звучниците во траење од 50 секунди, по што следува пауза од 10 секунди, а потоа сигнал за „предупредување од напад“ за 50 секунди.

Брзото предупредување е клучно за хавајските острови, кои се наоѓаат на околу 7.400 километри од Северна Кореја, а земјата ќе има само 20 минути да се подготви за нападот.

- Пацифичката команда има само пет минути да го окарактеризира лансирањето на ракетата и во кој правец таа лета, што значи дека граѓаните имаат околу 15 минути да пронајдат засолниште, изјави администраторот на Агенцијата Верн Мијаги.

Американската војска на Хаваи има поморски и авио бази, а командата на американската Пацифичка војска има седиште на хавајскиот остров Оахо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...