СЗО: Единаесет проценти од лековите во земјите во развој се фалсификувани

Светска здравствена организација (СЗО) соопшти дека околу 11 проценти од лековите во земјите во развој се фалсификувани, што најверојатно се причина за смртта на десетици илјади деца од болести како што се маларија и воспаление на белите дробови.Тоа е прв обид на СЗО за проценка на проблемот со фалсификувани медикаменти.
Експертите испитале сто студии за повеќе од 48.000 лекови. Речиси 65 проценти од фалсификуваните медикаменти се таблетите за лекување на маларија и за бактериските инфекции.

Научниците од Универзитетот во Единбург, ангажирани од СЗО, проценуваат дека од 72.000 до 169.000 деца починале од воспаление на белите дробови откако примиле лажни лекови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...