Москва сериозно загрижена поради одлуката на САД за Ерусалим

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека Москва е сериозно загрижена поради одлуката на САД да го премести седиштето на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим.Во соопштението на Министерството се наведува дека  чесно и трајно решавање на стариот палестинско-израелски судир, кој обезбедува решавање на сите аспекти на конечниот статус на палестинската територија, вклучувајќи го и осетливото прашање за Ерусалим, по пат на директни палестинско - израелски разговори, мора да се постигне на основа на меѓународното право и резолуцијата на Советот за безбедност на ОН и Собранието на ОН.

Како што се наведува, планот на Вашингтон да ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим претставува закана за процесот на решавање на палестинско-израелската криза и може да се одрази на целокупната состојба на Блискиот исток.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...