Истакнат сенатор го предупреди Трамп да не го разрешува Мјулер

Највисоко поставениот демократ во сенатската комисија за разузнавање во САД, Марк Ворнер го предупреди претседателот Доналд Трамп дека ако го разреши специјалниот обвинител Роберт Мјулер, кој раководи соа федералната истрага за поврзаноста на претседателскиот тим со Русија, може да предизвика „уставна криза“.

Во говор на конгресна трибина, сенаторот Ворнер остро ги осуди се почестите напади од страна на републиканците и директно од Белата куќа околу непристрасноста на Мјулер, и инсистираше дека „истрагата треба непречено да продолжи“. Тој исто така предупреди дека би имало опасни последици доколку претседателот одлучи да помилува кого било од истрагата на Мјулер.

Минатиот викенд Трамп истакна дека воопшто не размислува да го разреши Мјулер, а адвокат на Белата куќа неколку пати подвлече дека претседателот нема намера да помилува кого и да е.

Според американските медиуми, Трамп не може директно да го разреши Мјулер, но критичарите на Белата куќа се сомневаат дека тој може да побара од функционери во Министерството за правда да го отпуштат, а потоа да ги разреши нив, ако не ја спроведат неговата наредба.

- Конгресот треба јасно да му стави до знаење на претседателот дека разрешувањето на специјалниот обвинител или секоја интервенција во неговата истрага преку претседателско помилување на клучни сведоци, е неприфатливо и ќе има итни и значајни последици, изјави сенаторот Ворнер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...