Американскиот Конгрес одобри финансирање на владата до 19 јануари

Американскиот Конгрес го одобри барањето на претседателот на САД Доналд Трамп да се усвои краткорочна мерка за финансирање на централниот буџет, што ќе важи до 19 јануари.

Во Сенатот, 66 сенатори гласаа за, а 32 беа против, додека во Претставничкиот дом барањето беше одобрено со 231 глас за и 188 против. Главната поддршка за предлогот дојде од владејачката Републиканска партија.

Со гласањето во Конгресот, се избегнува опасноста од блокада на финансирањето на американската Влада, што се должи на неможноста на Конгресот да постигне долгорочно решение за кревање на горната граница на американскиот долг.

Со ова воедно се отвора пат за претседателот Трамп да ја потпише даночната реформа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...