Турција ги предупреди САД дека операцијата во Африн може да се прошири

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу го предупреди американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека воената операција на Анкара во сирискиот реон Африн може да се прошири кон соседниот град Манбиџ.Таквиот потег би значел конфронтација помеѓу Турција и САД, кои се сојузници во НАТО. Африн и Манбиџ се контролирани од курдските сили поддржани од САД, кои Турција ги смета за терористи.

- Терористите во Манбиџ постојано извршуваат напади. Ако САД не можат да ги спречат, ние ќе го направиме тоа, рече Чавушоглу, цитиран од турскиот весник „Хабертјурк“, информирајќи за неговиот последен телефонски разговор со Тилерсон.
    
Турскиот министер за надворешни работи изјави дека побарал од американскиот колега да не биде портпарол на курдските Сили за заштита на народот, кои го контролираат Африн.
Чавушоглу рече дека САД не би требало да „застанат на страната на терористите“, туку да го поддржат својот сојузник Турција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е разликата помеѓу Градскиот трговски центар и Светскиот трговски центар во Њујорк.
- Нашиот има 3 ката повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Нормализиран сообраќајот за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово од 07:50 часот. Oд 06:00 часот сообраќајот за ТМВ на патниот правец ,Кичево - Гостивар“ кај...
Верски календар
На денешен ден
1574.- Изби верската војна меѓу француските...
1685.- Во Хале е роден Георг Фридрих Хендл,...
1792.- Умре англискиот сликар Џошуа Рејнолдс,...
1821.- Умре англискиот писател Џон Китс, еден од...