Белата куќа ја поздрави подготвеноста на Пјонгјанг за дијалог

Подготвеноста на Северна Кореја за дијалог со САД би можела да претставува прв чекор кон денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, соопшти синоќа портпаролот на Белата куќа, Сара Сандерс.- Ќе видиме дали пораките на Пјонгјанг претставуваат прв чекор на патот кон денуклеаризација. САД и светот треба да продолжат јасно да порачуваат дека нуклеарната и ракетната програма на Северна Кореја немаат перспектива, нагласи Сандерс.

Таа додаде дека САД остануваат на ставот оти секој дијалог со Пјонгјанг треба да резултира со договор за денуклеаризација на Корејскиот Полусотров.
Реакцијата на Белата куќа уследи по инфромациите дека вчера на средба со јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин по затворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, претставници на Северна Кореја „манифестирале доволна волја“ за дијалог со САД.

Кабинетот на Мун соопшти дека јужнокорејскиот претседател вчера имал средба со високиот претставник на севернокорејската владејачка Работничка партија, Ким Јонг-чој, при што нагласил дека е потребно што поскоро да почне дијалог меѓу САД и Северна Кореја, како предуслов за подобрување на однсоите меѓу Сеул И Пјонгјанг и за решавање на корејското прашање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...