Картер: Трамп треба да избегнува воени акции

Поранешниот американски претседател Џими Картер го предупреди актуелниот претседател Доналд Трамп дека треба да избегнува воени акции во Сирија или во другите светски жаришта, со цел по секоја цена да не се случи нуклеарен напад.

- Се молам дека ќе ја зачува нашата држава во мир и нема да претерува или да ги влошува предизвиците кои доаѓаат од Северна Кореја, Русија или Сирија. Се надевам дека тоа го сфаќа многу длабоко, како што јас и другите претседатели, дека секоја размена би можела да значи катастрофа за сите луѓе, изјави 93-годишниот Картет при промоцијата на неговата книга „Вера: Пат за сите“.

Тој додаде дека дури и мал воен напад е „опасна работа“, која може да излезе од контрола.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...