Индија: Најмалку десет лица починаа од смртоносниот вирус Нипах

Најмалку десет лица починаа на југот на Индија од досега малку познатиот вирус Нипах, додека околу сто лица се во карантин, соопштија денеска локалните власти во Индија.

„Тајм оф Индија“ јави дека билансот на жртвите се искачи на десет, а околу сто лица кои биле во контакт со починатите се во карантин. Девет лица се хоспитализирани поради симптоми слични на вирусот.

Вирусот Нипах кој е распространет во Јужна и Југоисточна Азија го пренесуваат лилјаците и може да биде смртоносен во 70 отсто од случаите. Вирусот првпат е идентификуван во 1998 година во Малезија на подрачјето Нипах.

Светската здравствена организација претходно соопшти дека вирусот го пренесуваат животни, но и луѓе. Симптими се грозница, главоболка и поспаност проследени со дезориентација и ментална конфузија. Вирусот може да предизвика кома и силно воспаление на мозокот доколку не се лекува на време. Засега не постои вакцина против тој вирус.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил Мали Ѓокица и зборувал многу безобразно (срамотно). Еден ден тој оди во училиште, а учителката ги свикала девојчињата од класот и им вели: - Девојчиња! Ако слушнете Мали...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1534.- Шпанскиот благородник Ињацио Лојола во...
1896.- На Алјаска, најсеверниот дел на САД е...
1914.- Британскиот експедиционен корпус се...
1926.- Во американската метропола на филмот,...