Трамп: „Њујорк Тајмс“ користи „измислен извор“ во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини весникот „Њујорк Тајмс“ дека во еден негов напис се повикувал на „измислен извор“ во Белата куќа.Станува збор за текст во кој „Њујорк Тајмс“ цитира „претставник на Белата куќа, кој побарал анонимност“, кој рекол дека дури и да дојде до средба меѓу Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, таа нема да се одржи на 12 јуни, бидејќи времето за нејзино организрање до тогаш е прекусо.

Трамп во објава на Твитер нагласи дека претставникот на кој се повикува весникот воопшто „не постои“.

- Повторно невистинито! Користете реални луѓе, а не лажни извори, напиша Трамп, кој досега во неколку наврати го критикуваше објавувањето на информации добиени од „анонимни извори“, оквалификувајќи ги таквите содржини како „лажни вести“.

Меѓутоа, покрај „Њујорк Трајмс“ и други американски претставници тврдат дека во конкретниот случај не станува збор за „измислица“ и „измислен извор“, туку дека тоа на брифинг со група новинари го изјавил официјален претставник на Белата куќа, кој при тоа побарал да остане анонимен.

Белата куќа засега одби да ги коментира ваквите тврдења на медиумитеПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...