Трамп: Верувам дека ќе постигнеме напредок на средбата со Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во телефонски разговор со неговиот јужнокорејски колега Мун Џе-ин изрази оптимизам дека на неговата утрешна средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун може да биде постигнат „значителен напредок на дипломатски план“.

Како што соопшти Кабиенот на претседателот на Јужна Кореја, Трамп во разговорот го информирал Мун за детали од преговорите меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, што се водат во пресртет на утрешниот Самит САД-Северна Кореја во Сингапур.

Мун претходно изјави дека очекува средбата во Сингапур да претставува „историска пресвртница“ кон мирот, додавајќи дека таа сепак ќе биде само прв чекор во сложениот долготраен процес.
Трамп викендов допатува во Сингапур, каде утре ќе се сретне со Ким во обид да го убеди за откажување на Пјонгјанг од развојот на нуклеарна програма.

Претходно денеска, американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека разговорите со Северна Кореја напредуваат „побрзо од очекуваното", додавајќи дека за преговори останале само неколку часа пред утрешниот историски самит во Сингапур.

Помпео потврди дека независно од тоа дали ќе бидат постигнати некакви договори на утрешниот Самит, санкциите кон Северна Кореја ќе останат во сила се додека Пјонгјанг не се согласи да обезбеди доказ дека го следи процесот на денуклеаризација.

- САД претходно беа измамени, изјави Помпео на прес-конференцијата во Сингапур, додавајќи дека официјален Вашингтон нема да дозволи тоа да се случи повторно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...