Северна Кореја се уште не вратила посмртни останки на американски војници

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека Северна Кореја се уште не вратила посмртни останки на американски војници кои загинале во текот на Корејската војна.Пјонгјанг тоа не го направил, иако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Северна Кореја веќе вратила некои жртви или е во процес да го стори тоа, јавуваат американски медиуми.

Помпео изјави дека е оптимист и дека во САД ќе бидат вратени посмртните останки во „не толку далечна иднина".

САД соопштија дека 100 дрвени сандаци се подготвени на границата меѓу Јужна и Северна Кореја. Околу 7.700 американски војници се водат како исчезнати во Корејската војна, од кои 5.300 во Северна Кореја.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...