Британија стравува дека Трамп ќе го поткопа НАТО

 Велика Британија стравува дека американскиот претседател Доналд Трамп ќе го поткопа НАТО, со тоа што ќе се вклучи „мирен договор" со рускиот претседател Владимир Путин, кога двајцата ќе се сретнат идниот месец објави Тајмс.

Министрите од британската влада се загрижени, бидејќи Трамп може да биде убеден да ги намали воените обврски на САД во Европа, изложувајќи ја на ризик одбраната на државите од НАТО против руска агресија.
Тие стравуваат дека Трамп може да му даде на Путин пропагандна победа, ако откаже или промени планирани воен вежби на НАТО.

Такви чекори би можеле да предизвикаат егзистенцијална криза за Алијансата, која гарантира безбедност од 1949 година, сметајќи на американска воена поддршка, нагласува весникот.

НАТО се подготвува за својата средба на врвот во јули, но сојузниците имаат една главна тревога - Трамп, пишува американскиот весник Њујорк тајмс.

Никој не знае кој претседател ќе се појави - грубијанот, кој остро критикува сојузници поради несоодветни воени расходи, или фалбаџијата, кој си припишува заслуги за зголемувања на расходите, наведува весникот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
По тешка сообраќајна несреќа се буди мажот од кома.
- Да не сум во рајот?
- Не се уште си до мене, одговорила жена му.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1356.- Англиската армија предводена од Црниот...
1551.- Роден е францускиот крал Анри III,...
1802.- Роден е унгарскиот револуционер Лајош...
1833.- Црногорскиот владика Петар II Петровиќ...