Кинеските власти ги „замолиле“ медиумите да внимаваат со критиките кон Трамп

 Во екот на трговските преговори меѓу САД и Кина, кинеските власти им упатиле „замолница“ на медиумите во државата да не користат агресивни и изразено остри ставови кога го критикуваат американскиот претседател Доналд Трамп, јави весникот „Саут Чајна морнинг пост“.

- Изгледа дека кинеската страна вложува напори да избегне дополнително влошување на односите со Трамп и комплицирање на преговарачкиот процес, објави весниот.
Трамп воведе царина на увозот на челик и алуминиум, на што Кина одговори со царини за низа американски производи, по што течат тешки преговори меѓу двете земји.

Според весникот, прекумерното критикување на Трамп во кинеските медиуми може да предизвика негативни реакции во САД и да им наштети на преговорите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
По тешка сообраќајна несреќа се буди мажот од кома.
- Да не сум во рајот?
- Не се уште си до мене, одговорила жена му.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1356.- Англиската армија предводена од Црниот...
1551.- Роден е францускиот крал Анри III,...
1802.- Роден е унгарскиот револуционер Лајош...
1833.- Црногорскиот владика Петар II Петровиќ...