Руски хакери упаднале во мрежи на електропреносни услуги на САД

 Руски хакери минатата година упаднале во мрежи на електропреносни услуги на САД со што можеле да предизвикаат запирање на системот за пренос на струја, соопштиле претставници на федералната влада според кои, хакерската кампања веројатно трае и сега, објави „Волстрит џурнал“.

Хакерите кои работеле за група спонзорирана од Русија, тврдат дека во хакерскиот напад во 2017 година имало „стотици жртви“, односно дека биле погодени стотици компании.

Хакерите користеле конвенционални средства како заразување со вирус на често сајтови кои одредена компанија често ги посетувала, или – тн „фишинг“ напади кои бараат од потенцијални жртви да дадат лозинки. Потоа хакерите добиле пристап до корпоративните компјутерски мрежи. Тоа им овозможувало да украдат доверливи податоци и да добијат пристап до енергетските мрежи.
Хакерите украле и информации за конфигурацијата на мрежите и за принципите на работа.

Се претпоставува дека хакерите може и да ги автоматизирале нападите – да се извршуваат без учество на луѓе. Сега експерти пртоверуваат дали хакерите успеале да внесат измени што може да предизвикаат уште погоеми штети, наведува весникот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...