„Исламска држава“ соопшти дека убиецот од Торонто е нејзин војник

„Исламска држава“ презеде одговорност за нападот во Торонто, во кој загинаа две лица, а 13 беа повредени, јави агенцијата на групата АМАК.- Напаѓачот беше војник на „Исламска држава“ и го изврши нападот како одговор на повиците за цели да се избираат граѓани на земји од коалицијата, соопшти „Исламска држава“ без да даде повеќе детали или докази за своите тврдења.

Полицијата во Торонто вчера го објави името на напаѓачот кој во неделата, пукајќи во ресторани и кафулиња, уби 10-годишно девојче и 18-годишна девојка, и рани уште 13 лица.

Станува збор за 29-годишниот Фаисал Хусеин. Членовите на неговото семејство рекле дека тој бил ментално болен и оти се „борел со психоза и депресија цел живот“.  Хусеин беше убиен за време на нападот во престрелка со полицијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Починал некој човек и чекајќи ред кај Свети Петар, забележал многу ѕидни часовници во ходникот. Кога дошол на ред го прашува Св.Петар:
- А бе, што оволку часовници?
- Е па...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...