Русија сака да ги ослабне и подели САД

Русија продолжува со обидите да ги ослабне и подели САД со тоа што се меша во американскиот изборен процес и во политичката дебата, изјави директорот на американската Национална разузнавачка заедница Ден Коутс на вчерашната прес конференција во Белата куќа.

- Разузнавачката заедница и понатаму е вознемирена од заканите за идните избори во САД, како за изборите во Конгресот (што ќе се одржат на есен) така и за претседателските во 2020 година, посочуи Коутс.
Според него незаконските активности вклучуваат криминални обиди за ограничување на гласањето и незаконско финансирање на предизборни камшањи, кибер нападот врз изборната инфраструктура и друго.

- Тоа е закана, која треба многу сериозно да ја сфатиме, предупреди и директорот на Федерално истражно биро (ФБИ), Кристофер Реј, додавајќи оти ФБИ веќе почнало истрага за мешање во изборите.

Тој додаде дека има сознанија дека Русите се обиделе да ги хакиратт комјутерите и да украдат информации за кандидатите и за владините службеници.

- Русија не е единствена земја која се обидува да влијае врз изборите во САД.
Коутс и Реј учествуваа на прес конференција на која информираа какви мерки презема администрацијата на Трам за да ја гарантира безбедноста на изборите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...