Гутереш: Светот нема лидер кој ќе се справи со климатските промени

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека климатските промени се случуваат побргу отколку што човештвото успева да одговори на нив, а тоа е поради отсуството на лидерство во меѓународната заедница.

Изјавата на Гутереш аналитичарите ја оценуваат како критикв на сметка на американскиот претседател Доналд Трамп поради неговата одлука за повлекувањето на САД од Парискиот климатски договор.

- Доколку сегашното ниво на испуштање на штетни гасови не се намали до 2020 година, нема да успееме да го запреме глобалното затоплување и да го задржиме под 1,5 степени. Зошто се климатските промени побрзи од нас? Еден можен одговор е дека ни недостасува доволно силно лидерство, кое ќе ги носи храбрите одлуки потребни нашето стопанство и нашето општество да остварат економски раст, но со мало согорување на јаглерод, изјави Гутереш.

Во своето обраќање пред Обединетите нации, Трамп во вторникот го поздрави успехот на САД да станат најголем производител на енергенси во светот.

- Во Америка ние сериозно веруваме во зачувувањето на енергетската безбедност за нас и за нашите сојузници. Веќе сме најголемиот производител на енергенси на лицето на Земјата. Соединетите Американски Држави се подготвени да ги извезуваат своите огромни резерви на нафта, чист јаглен и природен гас, изјави Трамп.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...