Сеул: Северна Кореја има 20 до 60 атомски бомби

Јужнокорејскиот министер за обединување Чо Мјонг-гјон пред пратениците изјави дека Северна Кореја во својот нуклеарен арсенал има од 20 до 60 бомби.

Ова е првпат еден висок јужнокорејски функционер јавно да зборува за обемот на тајниот арсенал нуклеарно оружје на Пјонгјанг.

Министерот Чо Мјонг-гјон ова го изјави вчера, како одговор на пратеничко прашање, напоменувајќи дека информацијата е добиена од разузнавачките служби.

Министерството на Чо соопшти дека неговата изјава не значи дека Јужна Кореја ќе ја прифати Северна Кореја како нуклеарна држава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.