Трамп планира да го укине американското државјанство кое се стекнува со раѓање

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација почнала процес за укинување на стекнување државјанство со раѓање.Во интервју за порталот Аксиос, Трамп изјави дека соработува со правни советници за стави крај на практиката која постои од 1968 година и пропишува дека државјанство автоматски му се доделува на секое лице родено во САД.

– Ние сме единствената земја во светот каде што едно лице може да дојде, да роди дете и да стане американски државјанин во следните 85 години со сите привилегии кои одат со тоа, рече Трамп.

– Тоа е смешно и мораме да го укинеме … процесот е во тек и следи потпишување извршна наредба, додаде тој.

Спротивно на мислењето на Трамп, десетици земји во светот нудат неограничено државјанство со раѓање, вклучувајќи ги и Канада и МексикоПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Напис на маица:
- Учете од грешките на вашите родители - користете контрацепција.

* * *
Игорче и мајка му одат на лекар. Додека чекале на ред, Игорче почнал да беснее, да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Меѓународен ден на студентската...
1558.- Умре англиската кралица Мери I Тјудор,...
1587.- Роден е холандскиот писател Јост ван ден...
1755.- Роден е францускиот крал Луј XVIII, кој...