Второ погубување на затвореник во електрична столица од 1960 година

Во американската држава Тенеси денеска на електрична столица ќе биде погубен затвореник.Едмунд Загорски е осуден за двојно убиство во 1984 година и ќе биде втор човек кој на електрична столица ќе погубен во Тенеси од 1960 година. Загорски одбрал да биде погубен на овој начин откако неговата тужба за протоколот за смртоносна инјекција е отфрлена. Загорски истакнал дека сака да умре на електрична столица, а не од смртоносен коктел со инјекција, затоа што верува дека егзекуцијата на електрична столица ќе трае пократко и ќе биде помалку болна.

Претходно, Дерил Холтон во 2007 година одбра да биде погубен на електрична столица. Во САД, последен пат бил погубен затвореник на електричен стол во 2013 година во Вирџинија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...