Турската полиција ги бара останките на Кашоги во вила јужно од Истанбул

Турски истражители спроведуваат оперативно-истражни дејствија во куќа во округот Јалова, јужно од Истанбул, во рамки на случајот со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, јави НТВ.Според телевизијата, истражителите посебно внимание обрнуваат да внатрешниот двор на вилата и на градината. Според телевизијата „Хабер турк“ истражителите ги бараат останките на Кашоги.

Претходно, турските власти соопштија дека еден ден пред смртта на Кашоги, во Истанбул пристигнале три групи саудиски државјани. Тие отишле во генералниот конзулат, а исто така ги проучувале Белградската Гора на север од Истанбул и го посетиле округот Јалова, јужно од градот. Во таа провинција, се наоѓа приградска куќа, каде што претходно бил забележан саудиски дипломатски автомобил и која може да е директно или индиректно поврзана со соработници на генералниот конзулат.

Кашоги, познат критичар на политиката на Ријад, исчезна при посета на саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври. На 20 октомври, саудиските власти објавија дека тој бил убиен по конфликт во зградата на конзулатот. Единаесет лица се обвинети за учество во убиството, а за петмина од нив саудиското обвинителство бара смртна казна. Според Ријад, првичната намери била Кашоги да биде однесен во Саудиска Арабија, а не да биде убиен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...