Викиликс ги повикува медиумите да не објавуваат 140 „лаги“ за Асанж

Викиликс ги повика медиумите да не објавуваат 140 различни наводи за својот основач Џулијан Асанж за кои тврди дека се „лаги и клевети“.Не е јасно што точно ја предизвикало оваа препорака за медиумите, а Викиликс го издвои британски „Гардијан“ поради објавување лажни наводи за Асанж.

– Се шири клима на неточни наводи за Викиликс и Џулијан Асанж вклучувајќи намерни измислици во големи и угледни медиуми, стои во имејлот на Викиликс кој содржи 5.000 зборови.

Исто така се додава дека новинарите и издавачите имаат одговорност да ги проверат фактите од прва рака и да не шират лажни наводи од списокот кој Викиликс го доставил до медиумите.

Исто така се обрнува внимание на 140 „лажни“ наводи како што се тврдењата дека Асанж бил „агент или офицер на некоја разузнавачка служба“, односно дека работел за руската Влада или дека некогаш бил близок до руската држава, Кремљ или претседателот Владимир Путин.

Викиликс ги негира и наводите за приватниот живот на Асанж како што се дека тој ја бланшира косата, дека е хакер, дека не ја одржува хигиената и слично.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...