Сѐ поголем број Американци го обвинуваат Трамп за блокадата

Сѐ поголем број Американци го обвинуваат претседателот на САД, Доналд Трамп за делумната финансиска блокада на федералната Влада, поради што нејзините вработените и оваа недела ќе останат без плата, покажаа резултатите на анкетата, спроведена од агенцијата Ројтерс и институтот Ипсос.Испитувањето на јавното мислење, спроведено од 1 до 7 јануари, покажува дека 51 отсто возрасни Американци сметаат дека Трамп е најодговорен за прекин на финансирање на сојузната Влада, што влезе во 19-от ден.

Тоа е за четири проценти повеќе во однос на резултатите на слично истражување спроведено од 21 до 25 декември минатата година.

Дека претставниците на демократите во американскиот Конгрес се виновни за кризата со финансирањето на Владата сметаат 32 отсто испитаници, додека седум отсто верува оти за тоа се виновни републиканците.

Тие податоци се речиси исти во однос на претходното испитување на јавното мислење.

Анкетата покажува и дека повеќето републиканци ја поддржуваат одлуката на Трамп да не го одобри буџетот ако со него не биде предвидено финансирање на изградба на ѕид на границата со Мексико со пари на американските даночни обврзници.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....