Во Турција уапсени 48 пилоти поради наводна поврзаност со Ѓулен

Турските власти уапсиле 48 воени пилоти за кои постои сомневање дека се поврзани со Фетулах Ѓулен.
Официјална Анкара го обвинува Ѓулен за организирање на обидот за преврат во 2016 година.

Обвинителството во Анкара соопшти дека се уапсени 48 пилоти на хеликоптери. Сите се во составот на командата на копнената армија, тројца се со чин полковник и четворица со чин потполковник.

Уапсените пилоти се во притвор во седиштето на полицијата за борба против тероризам.

Обвинител издаде и налог за апсење на 15 цивили за кои постои сомнеж дека биле „врска“ на пилотите со движењето на Ѓулен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...