„Њујорк тајмс“: Саудискиот принц во 2017 година зборувал за „куршум” за Кашоги

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман во 2017 година рекол дека ќе употреби „куршум“ врз новинарот Џамал Кашоги ако не престане да го критикува ултраконзервативното кралство, пренесува весникот „Њујорк тајмс“.Медиумот ги цитира поранешните и актуелните официјални лица од САД и од светот, кои во разузнавачките извештаи навеле дека принцот тоа го кажал во разговор со роднината Турки ал Дахил.

Тој разговор го пресретнала американската разузнавачка служба, која во моментов работи на собирање податоци од телефонска и СМС комуникација од изминатите години на саудискиот престолонаследник.

Мохамед бин Салман во разговорот рекол дека, ако Кашоги не се врати во Саудиска Арабија со своја волја, тој треба да се врати со сила и оти е подготвен за тоа да употреби „куршум”.

Кашоги, критичар на саудиските власти и соработник на „Вашингтон пост“, беше убиен на 2 октомври 2018 година во саудискиот конзулат во Истанбул.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...