Сеул жали што Трамп и Ким не постигнаа договор

Јужна Кореја денеска изрази жалење поради тоа што не е постигнат договор на самитот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Ханој, истакнувајќи дека двете страни постигнале значителен напредок.

Во соопштението од Сината куќа се наведува дека Трамп и Ким постигнале „значителен напредок кога и да било досега“ и оти желбата на американскиот претседател да го продолжи дијалогот ги интензивира шансите за одржување на нов состанок.

Вториот самит на Трамп и Ким денеска беше прекинат без да се постигне договор. Според американскиот претседател не е постигнат договор бидејќи Северна Кореја барала целосно укинување на санкциите во замена за затворање на нуклеарната постројка Јонгбјон.

Трамп по средбата изјави дека нема да има трета средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Трамп на прашањето дали почнале да планираат следна средба, одговори: „Не, не сме… ќе видиме дали воопшто ќе има“.

Американскиот претседател наведе дека не е постигнат договор бидејќи тој одбил да ги укине санкциите кон Северна Кореја.

– Беше поради санкциите. Санкциите не може целосно да бидат укинати, ние не можеме да го направиме тоа, посочи Трамп.

Тој додаде дека САД нема целосно да ги укинат санкциите кон Северна Кореја бидејќи Ким одбил да прекине нуклеарните проби.

– Тој изјави дека ќе тестира ракети и ќе прави што сака со нуклеарната енергија, посочи Трамп.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...