Австралија ги приземјува сите авиони од типот Боинг 737 МАКС

Австралија од денеска ги приземји сите авиони Боинг 737 МАКС од својот воздушен простор, приклучувајќи се кон неколкуте земји кои го блокираа тој модел по несреќата на „Етиопијан ерлајнс“ за време на викендот.-Ова е привремена суспензија додека чекаме повеќе информации за да ги разгледаме безбедносните ризици за континуираните операции на Боинг 737 МАКС до и од Австралија, изјави Шејн Кармиди, извршен директор на австралиската Управа за безбедност на цивилното воздухопловство.

-Управата жали за непријатностите на патниците, но смета дека е важно секогаш да се стави безбедноста на прво место, додаде тој.

Фиџи ерлајнс е единствениот 737 МАКС оператор погоден од австралиската забрана, според Управата. Сингапурскиот „Силкар” ги користеше авионите за летови до Австралија, но тие веќе се приземјени откако и таму воведоа забрана за сообраќај со тој модел.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...