Мадуро објави победа во „електричната војна“

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, објави победа синоќа во „електричната војна” предизвикана според него, од Пентагон. Тој додаде дека формирал „претседателска истражна комисија” за да побара помош од Русија, Кина и Иран.

-Објавувам победа во електричната војна, рече Мадуро на министерскиот состанок пренесуван во живо на државната телевизија.

Снабдувањето со струја е речиси целосно обновено во Каракас и во повеќето држави, според владата, но не и во провинциите.

Од почетокот на кризата, Мадуро ги обвини САД и опозицијата дека извршиле „кибер-напад” против главната централа.

-Имаме докази дека кибер нападот е управуван од Хјустон и Чикаго во САД по наредба од Пентагон, рече Мадуро.

-Ќе побарам помош од ОН, Кина, Русија, Иран и Куба – земји со големо искуство во спречување кибер-напади. Ние ќе откриеме каков беше нападот, кој го сторил тоа и за каква цел, додаде Мадуро.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...