Нов Зеланд: Напаѓачот можеби имал поддршка и од други луѓе

Новозеландскиот полициски комесар Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот на двете џамии во Крајстчрч, во кои беа убиени 50 луѓе, работел сам, но можеби имал и поддршка.

Буш рече оти полицијата верува дека Брентон Тарант е единствениот напаѓач, но не е исклучено тој да имал поддршка од други луѓе и оти тоа е „многу важен дел од истрагата“.

Напаѓачот, Австралиецот Брентон Тарант, беше уапсен неколку моменти по нападот во петокот и обвинет за убиство, а судијата завчера рече оти можеби тој ќе се соочи и со други обвиненија.

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн денеска изјави дека нејзиниот кабинет ги договорил измените на Законот за оружје, иницирани по нападот во Крајстчрч, кои ќе бидат донесени најдоцна 10 дена по нападот.

Во петокот, Тарант изврши напади врз две џамии, при што загинаа 50 лица, а повеќе од 40 се повредени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...