Еквадор: Асанж ја користеше амбасадата за шпионажа

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, објави Еуроњуз.Во четвртокот лондонската полиција го приведе Асанж од амбасадата откако Еквадор го повлече своето право на азил по седум години поминати во таа амбасада. Ова го одредува патот за неговата екстрадиција во САД за едно од најголемите протекување на доверливи информации.

Морено ги негираше пред британските медиуми дека тој дејствувал во знак на одмазда. Тој изрази жалење што Асанж ја користел амбасадата да интервенира во демократијата на други земји.

-Секој обид за дестабилизација е неприфатлив за Еквадор бидејќи ние сме суверена држава и ја почитуваме политиката на секоја земја, нагласува Морено во и-мејл до медиумите.

-Не можеме да дозволиме нашата амбасада, која ги отвори вратите, да стане центар на шпионажа, рече претседателот.

Бранители на Асанж одговорија дека Еквадор го предал на Вашингтон и дека престанокот на неговото право на азил е незаконско, и тоа означува „мрачен момент во слободата на новинарството”.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...