Алабама усвои речиси целосна забрана на абортусот

Сенатот на американската сојузна држава Алабама усвои речиси целосна забрана на абортусот, односно забрана на абортус во која било фаза од бременоста.За забраната гласаа 25 сенатори, а само шест биле против.

Врз основа на новиот закон, абортусот се третира како тешко кривично дело за кое е предвидена казна до 99 години затвор или дури и доживотен затвор за оној што ќе го одобри или изврши.

Законот за одбрана на човечки живот, ХБ 314, го вбројува абортусот во категорија на прекршоци од прв степен, а обидот за абортус во категоријата прекршоци од трет степен. Единствен исклучок се случаи во кои „абортусот е неопходен за да се спречи сериозен ризик за здравјето на мајката на нероденото дете“.

Законот наиде на осуди во пошироката јавност, особено на социјалните мрежи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...