Поголемиот дел од ветените пари за катедралата Нотр Дам не се уплатени

Поголемиот дел од парите ветени за обновување на катедралата Нотр Дам допрва треба да се уплатат, изјави надбискупот на Париз Мишел Опети.– Износот од милијарда евра, кој беше споменат во медиумите, не е ветен од некоја голема фондација или администрација, изјави надбискупот Опети.

Катедралата Нотр Дам беше тешко оштетена во пожарот, кој избувна на 15 април, по што од различни делови на светот стигнаа ветувања за поддршка за нејзина обнова.

Досега за обнова пристигнале околу 13,5 милиони евра, а надбискупот Опети нагласува дека продолжува собирањето пари.

Според него, од пристигнатите 13,5 милиони евра, 9,5 милиони евра дошле од 43.000 донатори од Франција и од странство, меѓу кои и 7.000 Американци. Останатите четири милиони дошле од поголеми донатори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.